
Więcej niż program, więcej niż przygoda
Od programu telewizyjnego do obozów
Latem 2021 roku grupa sześcioro śmiałków, studentów dwóch kaliskich uczelni zdecydowało się podjąć wyzwanie, by pięć dni i nocy spędzić w polskim lesie. Bez pomocy z zewnątrz, żywiąc się tylko tym co, znaleźli w lesie. Nie mieli ze sobą telefonów. Byli na "cyfrowym detoksie" - wylogowani.
Dokuczał głód, wyczerpanie, kleszcze, komary, gwałtowne zjawiska pogodowe. Wszyscy jednak wytrwali. Pokonali własne słabości, solidarnie wspierali się nawzajem, wykazali się pokorą i uporem jednocześnie. Ich pobyt w lesie śledziły kamery. Tak powstał program telewizyjny Wylogowani. Survival Challenge.

W przetrwaniu pomogła im główna zasada tego projektu. Pierwszym
i najważniejszym narzędziem przetrwania jest Twój rozum.
Ośmioodcinkowy program "Wylogowani" emitowany był w ogólnopolskim paśmie telewizji Vectra. Ciągle dostępny jest też
w internecie, na kanale YT/ Wylogowani.
W okienku po prawej pierwszy odcinek. Poznajcie Igę, Sandrę, Bartka, Daniela, Kacpra, Marcina, oraz prowadzących Agnieszkę, Anię, Marcina i "Nocnego".























Program się skończył, wszyscy przetrwali. Wrócili do domu silniejsi, pewniejsi siebie, bardziej opanowani i cierpliwi.
Na tym mogło to wszystko się skończyć. Tak jak w przypadku setek innych programów telewizyjnych.
Organizatorzy obozu i producenci programu, Marcin i Agnieszka z Fundacji Reakcja uznali jednak, że wartości zaprezentowane w programie są na tyle istotne i potrzebne, że na tym nie skończymy.
Hart ducha, cierpliwość, pokora, umiejętność improwizacji i logicznego myślenia, solidarność i odwaga są potrzebne nie tylko w lesie, ale i w pracy, w domu czy w szkole. Stąd też program telewizyjny przestał być programem, a stał się emocjonującą przygodą setek młodych ludzi.
Wylogowani już nie jako "Survival Challenge" a z hasłem "Poznaj swoją naturę" jesienią 2021 roku wrócili do lasu. Poznawać naturę lasu i swoją własną. Obozy organizujemy w naszym prywatnym lesie w sąsiedztwie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego pod Koninem.
Na podstawie przygód i realnych sytuacji bohaterów programu opracowaliśmy scenariusze zajęć dla obozowiczów w różnym wieku i w różnych grupach, od 10 do 18 lat. W okresie jesienno - zimowym w lesie Wylogowanych w takich obozach wzięła udział ponad setka młodzieży.
Scenariusze obozów ewoluują, zmieniają się tak jak zmienia się nasze życie i świat. Od czasu wojny w Ukrainie i po masowej ucieczce uchodźców przed rosyjską agresją, organizujemy obozy integracyjne dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. W samych obozach kładziemy większy nacisk z jednej strony na sprawy bezpieczeństwa, z drugiej zaś staramy się, by nasz las był ostoją spokoju i wytchnienia od codziennych zmartwień.